Wydawałoby się, że chodnik, jako miejsce przeznaczone do poruszania się pieszych, jest bezpiecznym miejscem. Jednak nie zawsze tak bywa. Na chodnikach dochodzi bowiem do wielu upadków, które często kończą się na przykład złamaną nogą, biodrem, czy złamaną ręką. Za upadek na chodniku w większości przypadków można starać się o uzyskanie roszczeń takich jak zadośćuczynienie bądź odszkodowania za wypadek na chodniku.
Odszkodowanie za upadek na nierównym chodniku czy oblodzonym chodniku?
Odpowiedzialność za upadek na chodniku będzie kształtować się inaczej, w zależności od tego, co w rzeczywiści było przyczyną tego upadku. Jeśli do upadku doszło w wyniku nierówności chodnika (np. z powodu dziury w chodniku albo nierównych czy ruszających się płyt chodnikowych), to odpowiedzialny będzie podmiot, do którego należy utrzymanie tego chodnika w należytym stanie technicznym.
Jeśli natomiast przyczyną Twojego upadku było oblodzenie chodnika, to odpowiedzialność ponosić będzie podmiot, do którego obowiązków należało odśnieżanie tego konkretnego chodnika oraz zwalczanie tzw. śliskości zimowej – najczęściej będzie to firma, które zlecono wykonywanie tych czynności. Może się też zdarzyć, że do wypadku na chodniku doszło w wyniku nieprawidłowego zabezpieczenia miejsca wykonywania robót drogowych na tym chodniku. W takiej sytuacji odpowiedzialność będzie ponosiła firmy wykonująca remont chodnika.
Co trzeba zrobić, aby uzyskać odszkodowanie za wypadek na chodniku?
Aby ułatwić sobie możliwość uzyskania odszkodowania za wypadek na chodniku, należy rozpocząć gromadzenie dowodów już na miejscu zdarzenia. Niezależnie bowiem od tego, kto ponosi odpowiedzialność cywilną za nasz upadek, będziesz musiał udowodnić przede wszystkim winę podmiotu odpowiedzialnego za utrzymanie chodnika w należytym stanie.
Jeśli zatem po upadku czujesz, że doznałeś poważniejszego urazu (zwłaszcza złamania), to najlepiej wezwać na pomoc pogotowie ratunkowe – dzięki sporządzonej przez służby ratunkowe dokumentacji medycznej, uzyskasz potwierdzenie okoliczności Twojego wypadku oraz miejsca, w którym do niego doszło. Należy zebrać również dane wszystkich osób, które były świadkami zdarzenia lub chociaż udzielały nam pomocy po upadku.
Oprócz tego koniecznie trzeba wykonać dokładne zdjęcia na miejscu wypadku, obrazujące zwłaszcza stan chodnika, który stał się przyczyną upadku. Warto także zorientować się, czy miejsce, w którym doszło do upadku na chodniku, nie jest objęte jakimś monitoringiem – jeśli tak, trzeba zwrócić się do policji o jego zabezpieczenie, gdyż Tobie zapis nie zostanie udostępniony. Im więcej dowodów zgromadzimy, tym większe będą szanse na uzyskanie odszkodowania za upadek na chodniku (niewykluczone, że już na etapie przedsądowym).
Jak wysokie może okazać się odszkodowanie za wypadek upadek na chodniku?
Jeśli w wyniku upadku na chodniku doznałeś obrażeń ciała, to przysługuje Ci przede wszystkim zadośćuczynienie za krzywdę, tj. za cierpienia fizyczne i psychiczne spowodowane doznanym urazem i związanymi z nimi niedogodnościami. Wysokość takiego zadośćuczynienia uzależniona jest od indywidualnych okoliczności danego przypadku.
Przy ustalaniu jego wysokości bierze się pod uwagę nie tylko rodzaj urazu i związanego z nim stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, ale także m.in. rodzaj i ilość przebytych zabiegów operacyjnych, łączny czas przebywania w szpitalu, długość rehabilitacji po wypadku oraz wszelkie inne okoliczności zwiększające krzywdę (np. brak możliwości wyjazdu na urlop). Przykładowo w przypadku złamania ręki w wyniku upadku na chodniku zasądzane są zadośćuczynienia w wysokości od 20.000 zł do nawet 50.000 zł.
Oprócz zapłaty zadośćuczynienia za krzywdę, możesz domagać się również odszkodowania za szkody majątkowe, tj. przede wszystkim zwrotu poniesionych kosztów leczenia i rehabilitacji, zwrotu kosztów dojazdów do placówek medycznych, a nadto zwrotu utraconych dochodów.
Co zrobić, aby uzyskać odszkodowanie za upadek na chodniku?
Procedura prowadząca do uzyskania odszkodowania za wypadek na chodniku nie jest łatwa. W pierwszej kolejności należy bowiem ustalić jaki podmiot ponosi odpowiedzialność za nasz wypadek. W zależności od przyczyn upadku i jego okoliczności może to być właściciel nieruchomości, gmina, zarządca drogi lub podmiot, któremu zlecono utrzymanie chodnika w należytym stanie (np. firma zajmująca się odśnieżaniem i zwalczaniem śliskości zimowej. Aby to ustalić najczęściej trzeba będzie uzyskać wypis i wyrys z rejestru gruntów.
Następnie należy zgłosić zdarzenie do podmiotu odpowiedzialnego, załączyć zgromadzone dowody i określić jakie są roszczenia w zakresie zadośćuczynienia i odszkodowania za wypadek na chodniku. Jeśli podmiot odpowiedzialny za Twój upadek na chodniku posiadał w tym zakresie ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, to albo wskaże Ci dane zakładu ubezpieczeń i numer polisy OC albo sam przekaże Twoje zgłoszenie do tego ubezpieczyciela.
W tym pierwszym przypadku musisz samodzielnie wystąpić z roszczeniami do wskazanego zakładu ubezpieczeń. Ubezpieczyciel ma co do zasady 30 dni aby rozpatrzyć Twoje zgłoszenie, przy czym w uzasadnionych przypadkach termin ten może ulec wydłużeniu. Jeśli ubezpieczyciel oraz podmiot odpowiedzialny za Twój upadek na chodniku odmówi całkowicie wypłaty odszkodowania albo wypłaci zaniżoną kwotę, zmuszony będziesz skierować pozew do sądu i przed sądem domagać się zasądzenia pełnych kwot zadośćuczynienia i odszkodowania.
Radca prawny Nina Wolska
Kancelaria Prawna Proximo